Etiket Arşivleri: trendyol influencer

Trendyol İnfluencer İşbirliği Sık Sorulan Sorular

Trendyol İnfluencer İşbirliği Sık Sorulan Sorular

Trendyol İnfluencer İşbirliği Programıyla İlgili Sık Sorulan Soruları Derlediğimiz Bu Yazımızda, Sorularınızın Yanıtlarını Bulabilir, Yazının Sonundaki Formu Kullanarak Yanıtını Bulamadığınız Sorularınızı Sorabilirsiniz.

Trendyol influencer işbirliği programında hangi mecralarda paylaşım yapılabilir?

Trendyoldan satış ortaklığı geliri elde edebilmek için, İnstagram, Youtube, Facebook, Tik-tok, Twitch, ve Twitter kanallarında paylaşım yapılabilir.

Trendyol İnfluencer İşbirliği Programı Kapsamında Kullanılacak Linkler Trendyoldan mı Alınır?

Seçeceğiniz ürünlere ait affiliate marketing linklerini Trendyol uygulaması üzerinden kendiniz oluşturabilirsiniz.

Trendyol influencer satış ortaklığı programında tanıtımı yapılacak ürünler nasıl alınır?

Trendyol İnfluencelarının bir ay önceki cirolarına göre belirlenen baremlerde Trendyolmilla ya da Trendyol Man hediye çeki tanımlanır. Hediye çeki diğer markalarda kullanılamaz.

Trendyol ürünlerini paylaştıktan sonra tıklanma durumları takip edilebilir mi?

Paylaşımların etkileşimi her gün mail adresinize rapor olarak iletilecektir.

Trendyol ürünleri ile ilgili paylaşımların içeriğini trendyola onaylatmak gerekir mi?

Paylaşımların içeriğine Trendyol müdahale etmez. Her influencer takipçilerinin isteklerini, gündemi ve ürün grubunu dikkate alarak kendi tarzına ve diline göre kendi içeriğini oluşturup paylaşım yapabilir.

Ürün paylaşımı konusunda bir sınırlama var mı?

Trendyol influencerlarına ürün paylaşımı konusunda herhangi bir sınırlama getirmez. Trendyolda satılan tüm ürünler ve markalarla ilgili paylaşım yapılabilir.

Linke tıklandıktan sonra yapılacak alışverişlerde komisyona yansıma işlevi ne kadar süre devam eder?

Takipçi, linke tıkladıktan sonra o anda alışveriş yapmasa bile, başka bir influencer linkine tıklamadığı ya da uygulamayı kapatmadığı sürece 24 saat içerisinde yapacağı tüm alışverişler influencerın kazancına yansıyacaktır.

Trendyol satış ortaklığı cirosu belirlenirken hangi verilerden yararlanılır?

Ürün affiliate linkleri oluşturulurken kullanılan UTM yapısı sayesinde, linklerden gelen tüm hareketler takip edilebilir. Bu sayede linkten gelen ciro yazılım tarafından hatasızca hesaplanabilir.

Ürünlerin satış ortaklığı komisyonları tüm ürünler için aynı mıdır?

Trendyolun elektronik kategorisinde satış ortaklığı komisyonu %2, bunun dışındaki tüm kategorilerde %15 tir. Paylaşılan linki tıklayarak trendyola gelen müşteri, linki paylaşılan ürünün dışında başka bir ürün ya da ürünler satın alırsa, influencer bu ürünlerin satışından %5 komisyon alır.

Komisyon oranlarında kota benzeri bir uygulama var mı, oranlar bütün influencerlar için aynı mıdır?

Komisyon oranları tüm influencerlar için aynıdır, kişi, takipçi sayısı ya da ciro gibi değişkenlerden etkilenmez.

İnfluencer başvurusu yapıldıktan sonra onay gelmeden paylaşım yapılabilir mi?

Onay gelmeden önce, paylaşımlara ölçüm yapabilmek mümkün olmadığı için, onay öncesi paylaşımlardan herhangi bir komisyon elde edilemez.

Trendyol influencer onay süreci ne kadar zamanda tamamlanır?

Onay süreci, iletilen bilgilerin doğruluğuna ve eksiksizliğine bağlı olarak, maksimum 1 hafta içinde tamamlanır.

Trendyol influencer programında 14. günde gelen raporun içeriği nedir?

Ayın başından raporun hazırlandığı tarihe kadar olan ciro, komisyon, paylaşımların başarısının kategorisel analizi, en çok satış getiren linkler gibi bir takım analiz bilgilerini içermektedir.

Rapor okurken nelere dikkat edilmeli?

Başvuru süreci onaylandıktan sonra raporların nasıl okunacağı ve verimin arttırılmasına yönelik nasıl kullanılacağı ile ilgili doküman mail ile iletilecektir.

Ödemeler hangi periyotlarla, ne zaman ve nasıl yapılır?

Başvuru ve onay aşamalarında belirtilen cari üzerinden fatura kesilebilmesi için her ayın sonunda fatura edilmesi gereken tutar mail ile bildirilir. Firmanız ya da ajansınız tarafından kesilen fatura Trendyola iletildikten sonra, bilgilerde ve tutarda herhangi bir sorun olmadığı durumda 30 gün içerisinde ödemeniz gerçekleşir.

Şirket bilgileri influencer adına olmak zorunda mı?

Şirket bilgileri sizin adınıza olmak zorunda değildir. Başvuru esnasında ileteceğiniz firma, kendi adınıza ya da ajansınıza ait şirket bilgileri olabilir.

Şirket olmadan gider pusulası üzerinden ödeme alınabilir mi?

Trendyol influencer programı sadece yasal fatura düzenleyebilen influencerlar ile ya da yasal fatura düzenleyebilecek ajanslarla çalışan influencerlar ile yasal zeminde yürütülür. Gider pusulası karşılığı ödeme yapılmaz.

Fatura Nasıl Kesilir?

Başvuru onayından sonra tarafınıza iletilecek bir mail ile faturanın nasıl kesileceği anlatılacaktır, zaten bir trendyol influencer ajansıyla çalışıyorsanız, ajansınız bu süreçleri sorunsuzca sizin adınıza üstlenecektir.

Çalışmakta Olduğum Ajansımı Değiştirmek İstiyorum, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Ajans değiştirmek istiyorsanız, çalışmak istediğiniz yeni ajansa müracaat ettiğinizde size bununla ilgili yardımcı olacaklardır.

Faturamı Daha Önce Kendim Kesiyordum. Şimdi Firmamı Kapatmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

İster kendiniz, ister bir yakınınız üzerinden yapmakta olduğunuz fatura kesme işlemlerini sonlandırmak için çalışmaya karar verdiğiniz ajansa bilgi verdiğinizde sizi yönlendireceklerdir.

Trendyol İnfluencer Başvuru Adımları

Trendyol İnfluencer Başvuru Adımları

Trendyol İnfluencer Affiliate (Satış Ortaklığı) Programına Başvuru Yapmak İsteyen İnfluencerlar İçin Hazırladığımız Bu Kaynak Adım Adım Sizi Yönlendirecektir:

Trendyol Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Programına katılmanın temel koşulu, en az 10.000 takipçili bir instagram hesabına sahip olmaktır.

1. Adım : Trendyol İnfluencer Başvuru Formu Doldurma

Trendyol İnfluencer Affiliate (Satış Ortaklığı) Programına başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.trendyol.com/influencerbasvuru

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurun.

Başvuruda size, İletişim Bilgileriniz, İnstagram Hesap Bilgileriniz, Beden Ölçüsü Bilgileriniz, Paylaşım Yapmayı Düşündüğünüz Ürün Kategorileri ve İnstagram Hesabınız üzerinden daha önce başka bir markayla influencer işbirliği yapıp yapmadığınız ile ilgili sorular olacaktır.

Formun en altında “Kişisel verilerin korunması koşullarını okudum ve kabul ediyorum.” seçeneğini işaretleyin.

Eğer avukat, mühendis, mimar, mali müşavir, turizm rehberi gibi e-serbest meslek makbuzu sahibi bir fikir sanat erbabı değilseniz, “E-Serbest Meslek Makbuzu Mükellefiyim.” seçeneğini boş bırakın.

“Başvuruyu Tamamla” butonunu tıklayın.

2. Adım : Onay Süreci

Formu doldurup başvuruyu tamamladıktan sonra formunuz ve instagram hesabınız Trendyolun ilgili departmanı tarafından incelemeye alınır. İnstagram hesabınızdaki takipçi, beğeni ve yorumların organik olup olmadığı gelişmiş yazılımlar aracılığı ile test edilir. Ayrıca uzman incelemesine tabi tutulur. İnstagram takipçi ve etkileşimleri organik olmayan hesaplar Trendyol İnfluencer programına kabul edilmez.

Bu onay süreci 7 iş günü (ortalama 10 gün) sürer, bu süre içerisinde süreci hızlandırmak için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Sadece sabırla beklemek gerekir. Eğer instagram hesabınız 10.000+ organik takipçiye sahipse ve hesap üzerinden aktif ürün satışı yapılmıyorsa çok büyük ihtimalle hesabınız onaylanacaktır. Onay sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için hesabınız gizli (kapalı) hesap olmamalıdır.

Paylaşım yapmaya başlamak için onay sürecinin tamamlanmasını bekleyin. Hesabınız onaylanmadan yapacağınız paylaşımlardan komisyon kazanma ihtimaliniz yoktur.

Programa kabul edilmeniz durumunda başvurunuzun onaylandığına dair bir email alacaksınız. Bu mailde “Başvuruyu Tamamla” seçeneğini seçerek başvurunuza devam etmelisiniz.

3. Adım : Resmi Evrakların Hazırlanması

Başvurunuzun onaylandığına dair alacağınız emailde sözleşme örneğini indirebileceğiniz, eksik bilgileri tamamlayabileceğiniz ve gerekli evrakları yükleyebileceğiniz hesap bilgileri iletilecektir.

Bu aşamada ya fatura kesebilir durumda bir firmanız olması ya da bir influencer ajansıyla çalışıyor olmanız zorunludur. Alacağınız ödeme miktarında fatura ibraz etmediğiniz takdirde, trendyoldan ödeme alamazsınız.

Eğer halihazırda bu iş için kullanacağınız bir ticari işletmeniz yoksa, hem kuruluş maliyetini hem aylık periyodik işletme giderlerini üstlenerek yeni bir firma kurmak yerine bir influencer ajansıyla çalışmak çok daha ekonomik olacaktır. İnfluencer ajansları genellikle sabit ödeme değil, kazançtan komisyon yöntemi ile çalıştıkları için, sadece kazanç elde ettiğinizde makul bir ödeme yaparsınız. Firmanız olduğunda, kazanç elde etmeseniz bile periyodik bir takım ödeme yükümlülükleri altına girersiniz.

En uygun komisyon oranlarıyla bir ajansla çalışmayı ve resmi tüm işlemlerin bir ajans tarafından halledilmesini isterseniz, ön başvuru formunu doldurarak, ya da hemen arayarak ajansımızdan bilgi talep edebilirsiniz.

Telefon / WhatsApp : 0541 572 15 19

4. Adım : Belge Yükleme

Aşağıdaki belgeleri hazırladıktan sonra trendyol tarafından size iletilen belge yükleme ekranından evraklarınızı yükleyerek trendyol influencer işbirliğinizi başlatabilirsiniz.

Faturasını ibraz edeceğiniz şirkete ait (Yoksa Anlaşma yapacağınız İnfluencer Ajansına Ait):

  • Vergi Levhası
  • Resmi Sicil Gazetesi
  • Muvafakatname
  • İmza Beyannamesi / Sirküleri
  • Şirkete ait vergi kimlik numarası ya da şahıs firması sahibine Ait TC Kimlik Numarası
  • Affiliate Programı Sözleşmesi

Eğer bir influencer ajansıyla çalışıyorsanız bu aşamaları ajansınızla birlikte kolayca halledebilirsiniz.

5. Adım : Onay ve Sözleşme

Belgeleri yükledikten sonra 14 gün içerisinde Trendyol’dan “Paylaşıma Başlayabilirsiniz” içerikli bir mail alacaksınız. Bu mail geldiği andan itibaren paylaşımlarınızdan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Aynı mailde Trendyol Sözleşmesini indirebileceğiniz bir link olacaktır. Bu linkten sözleşmenin indirilip doldurularak 14 gün içerisinde Trendyol’a kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. Bir ajansla çalışıyorsanız sözleşmeyi indirip ajansınıza gönderiniz, kalan süreci onlar yöneteceklerdir. Siz bu arada paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz.

6. Adım : Ödeme İşleyişi ve Hesaplamalar

Trendyol hakedişleri ayın 20sinden takip eden aynı 20sine kadar olan zaman dilimleri baz alınarak hesaplanır. 20 Ocak – 20 Şubat aralığındaki yapılan satışların hakedişi Ocak ödemesi olarak anılır. Trendyol hakedişinizin ajansımıza ulaşmasını takiben 3 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır.

Hakedişinizden %10 Reklon Hizmet Bedeli kesilerek gider pusulası düzenlenir.

Kalan tutardan %15 Stopaj vergisi düşülüp devlete ödenir. Kesintiler sonrası kazancınız hesabınıza havale edilir.

ÖRNEK HESAPLAMA:

(Trendyol Hakedişinizin 1.000 TL olduğu varsayılarak örnek bir hesaplama yapılmıştır.)

Trendyol Raporunda belirtilen aylık hakedişiniz : 1.000 TL

Reklon Hizmet Bedeli (%8,5) : 85 TL

Stopaj Vergisi (%15) : 150 TL

ÖDENECEK NET KAZANÇ : 765 TL

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurup detaylı bilgi talep edebilirsiniz:

Trendyol İnfluencer Ajansları

Trendyol İnfluencer Ajansları

Trendyol İnfluencer Ajansları Ne Yapar?

Trendyol influencer programına katılmak, sosyal ağ hesaplarınızda link paylaşarak, trendyol ürünlerinin satışına aracılık edip kazanç elde edebilmek için temel koşul, trendyoldan size yapılacak ödemeyi faturalandırabilmenizdir. Eğer fatura kesebilir durumda değilseniz yani yasal bir firmanız yoksa mutlaka bir trendyol influencer ajansıyla çalışmanız gerekir. Ajansınız sizin için kazancınız kadar faturayı hazırlayıp, ödemelerinizi takip eder, hakedişiniz üzerinden ödenmesi gereken stopaj vergisini ve komisyonunu keserek ödemelerinizi düzenli almanızı sağlar.

Trendyol İnfluencer Ajansıyla Çalışmanın Kazanç Yönünden Artısı Olur mu?

Trendyol kazançları sadece affiliate marketing (satış ortaklığı) ile sınırlı değildir. Sosyal medya takipçi sayılarına bağlı olarak, trendyol satıcısı markalar zaman zaman imaj geliştirme ya da marka bilinirliğini arttırma amaçlı sabit bütçeli kampanyalar da yaparlar. Bu kampanyalarda çalışacakları influencerları tek tek influencerlarla iletişim kurmak yerine trendyol ajanslarının portföyünden seçmeyi tercih ederler. Bu nedenle, hem trendyol hem markalarla güçlü bağları olan güvenilir bir ajansla çalıştığınızda, markaların bütçe ve beklentilerine bağlı olarak ajansınız size iş teklifleri yönlendirecek, bu sayede satış ortaklığı gelirinden çok daha yüksek gelirler elde edebileceksiniz.

Trendyol İnfluencer Ajansıyla Çalışırken, Ajans Aracılığıyla Gelen İşlerden Başka İşler Alınabilir mi?

Bu tamamen ajansınızla yaptığınız sözleşmeye bağlı bir durumdur. Bazı ajanslar, influencerları tamamiyle kendisine bağımlı hale getirecek tam bağlayıcı sözleşmeler hazırlar. Ajans bağlantıları dışında bir iş aldığınızda da o işten ajansa komisyon ödemek gibi tatsız durumlarla karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle ajansınızı seçerken tam bağlayıcı anlaşmalar yapmaktan kaçınmalı, sözleşmeyi çok dikkatle okumalı, anlamadığınız maddeler varsa imzalamadan önce mutlaka bir hukuk danışmanıyla görüşmelisiniz.

Trendyol İnfluencer Ajansı Değiştirilebilir mi?

Çalıştığınız İnfluencer ajansından memnun olmadığınızda ya da herhangi bir nedenle ajansınızı değiştirme ihtiyacı duyduğunuzda, ajansla aranızdaki sözleşmede bağlayıcı bir madde yoksa, ajansınızı değiştirebilir, bu değişikliği Trendyol İnfluencer panelinizden düzenleyebilirsiniz. Böyle bir durumda sıkıntı yaşamamak için imzalayacağınız ajans sözleşmesinde, istediğiniz zaman ayrılmanızı engelleyecek bir madde olmadığında emin olmalısınız.

Trendyol Influencer Ajans Komisyon Oranları

Trendyol Influencer Ajans Komisyon Oranları

Influencer Ajans Komisyon Oranları

Bilinen ajanslar arasında yaptığımız araştırmadan edindiğimiz bilgiye göre, İnfluencer komisyon oranları %5 ile %50 arasında değişmektedir. Yanlış ajans seçimi nedeniyle kazancının yarısını ajansına komisyon olarak ödeyen, çok daha düşük komisyonla çalışan ciddi ajanslar olduğunu öğrendikten sonra ajans değiştirmek isteyen ancak sözleşmede dikkat etmediği bağlayıcı maddeler nedeniyle sözleşme tarihi doluncaya kadar bu fahiş komisyon ödemesinden kurtulamayan çok sayıda influencer, problemin çözümü için ajansımıza başvurmaktadır.

Yine aynı şekilde %5 gibi cazip komisyon oranlarıyla çalışan ancak, yine sözleşmedeki bağlayıcı maddelerle, ajans aracılığıyla olmasa bile tüm reklam anlaşmalarınızdan komisyon talep eden azımsanmayacak sayıda ajans olduğu da yine influencerlarımızın geçmiş deneyimlerini aktarırken anlattıkları yaygın durumlardır.

Bu nedenle ajansınızı seçerken çok yüksek komisyon talep eden, size sözde sürekli yeni iş sağlayacağı vaatlerinde bulunan ajanslardan uzak durmak gerektiği gibi, çok düşük komisyon talep eden ancak perde arkasında bu geliri arttıracak yöntemler geliştirmiş olan ajanslardan uzak durmalısınız.

İşini layığıyla yapan, influencerlarıyla uzun vadeli ve iki tarafı da mutlu edecek bir işbirliği kurmak isteyen bir ajansın makul komisyon beklentisi %10 lar civarında olmalıdır. Kazancınızın %15i zaten yasal olarak stopaj vergisi için devlete ödenmek zorundadır. Bunun dışında ajansın komisyon olarak %10dan fazlasını alması, adil ve vicdani değildir.

Bir de komisyon kesintisi yaparken bazı ajanslar KDVli matrah üzerinden komisyon hesaplamaktadır. Bu konu da dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Varsayalım 1.000TL+KDV ciro topladınız. 1.000 TL den %10 komisyon 100 TL ancak KDVli matrah üzerinden komisyon 118 TL dir. KDV tutarı zaten reklamveren tarafından vergi dairesine ödenmek üzere bloke edilir. Hem hakedişe hem komisyona yansımaz.

Ajanslar komisyon hesabını 1.000 TL üzerinden yapmalı aksi takdirde her 1.000 TL de 18 TL haksız kazanç elde etmiş olacaklardır. Bu konu da yine anlaşma yapmayı düşündüğünüz ajansın sözleşmesinde mutlaka olması gereken ve sizi koruyan bir ayrıntıdır.

Örnek Hesaplama

(Trendyol Hakedişinizin 1.000 TL olduğu varsayılarak örnek bir hesaplama yapılmıştır.)

Trendyol Raporunda belirtilen aylık hakedişiniz : 1.000 TL

Reklon Hizmet Bedeli (%8,5) : 85 TL

Stopaj Vergisi (%15) : 150 TL

ÖDENECEK NET KAZANÇ : 765 TL

X
X

Please Enter your email id, the password will send your email