Trendyol Influencer Ajans Komisyon Oranları

Trendyol Influencer Ajans Komisyon Oranları


Influencer Ajans Komisyon Oranları

Bilinen ajanslar arasında yaptığımız araştırmadan edindiğimiz bilgiye göre, İnfluencer komisyon oranları %5 ile %50 arasında değişmektedir. Yanlış ajans seçimi nedeniyle kazancının yarısını ajansına komisyon olarak ödeyen, çok daha düşük komisyonla çalışan ciddi ajanslar olduğunu öğrendikten sonra ajans değiştirmek isteyen ancak sözleşmede dikkat etmediği bağlayıcı maddeler nedeniyle sözleşme tarihi doluncaya kadar bu fahiş komisyon ödemesinden kurtulamayan çok sayıda influencer, problemin çözümü için ajansımıza başvurmaktadır.

Yine aynı şekilde %5 gibi cazip komisyon oranlarıyla çalışan ancak, yine sözleşmedeki bağlayıcı maddelerle, ajans aracılığıyla olmasa bile tüm reklam anlaşmalarınızdan komisyon talep eden azımsanmayacak sayıda ajans olduğu da yine influencerlarımızın geçmiş deneyimlerini aktarırken anlattıkları yaygın durumlardır.

Bu nedenle ajansınızı seçerken çok yüksek komisyon talep eden, size sözde sürekli yeni iş sağlayacağı vaatlerinde bulunan ajanslardan uzak durmak gerektiği gibi, çok düşük komisyon talep eden ancak perde arkasında bu geliri arttıracak yöntemler geliştirmiş olan ajanslardan uzak durmalısınız.

İşini layığıyla yapan, influencerlarıyla uzun vadeli ve iki tarafı da mutlu edecek bir işbirliği kurmak isteyen bir ajansın makul komisyon beklentisi %10 lar civarında olmalıdır. Kazancınızın %15i zaten yasal olarak stopaj vergisi için devlete ödenmek zorundadır. Bunun dışında ajansın komisyon olarak %10dan fazlasını alması, adil ve vicdani değildir.

Bir de komisyon kesintisi yaparken bazı ajanslar KDVli matrah üzerinden komisyon hesaplamaktadır. Bu konu da dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Varsayalım 1.000TL+KDV ciro topladınız. 1.000 TL den %10 komisyon 100 TL ancak KDVli matrah üzerinden komisyon 118 TL dir. KDV tutarı zaten reklamveren tarafından vergi dairesine ödenmek üzere bloke edilir. Hem hakedişe hem komisyona yansımaz.

Ajanslar komisyon hesabını 1.000 TL üzerinden yapmalı aksi takdirde her 1.000 TL de 18 TL haksız kazanç elde etmiş olacaklardır. Bu konu da yine anlaşma yapmayı düşündüğünüz ajansın sözleşmesinde mutlaka olması gereken ve sizi koruyan bir ayrıntıdır.

Örnek Hesaplama

(Trendyol Hakedişinizin 1.000 TL olduğu varsayılarak örnek bir hesaplama yapılmıştır.)

Trendyol Raporunda belirtilen aylık hakedişiniz : 1.000 TL

Reklon Hizmet Bedeli (%8,5) : 85 TL

Stopaj Vergisi (%15) : 150 TL

ÖDENECEK NET KAZANÇ : 765 TL

X
X

Please Enter your email id, the password will send your email