Trendyol İnfluencer İşbirliği Sık Sorulan Sorular

Trendyol İnfluencer İşbirliği Sık Sorulan Sorular


Trendyol İnfluencer İşbirliği Programıyla İlgili Sık Sorulan Soruları Derlediğimiz Bu Yazımızda, Sorularınızın Yanıtlarını Bulabilir, Yazının Sonundaki Formu Kullanarak Yanıtını Bulamadığınız Sorularınızı Sorabilirsiniz.

Trendyol influencer işbirliği programında hangi mecralarda paylaşım yapılabilir?

Trendyoldan satış ortaklığı geliri elde edebilmek için, İnstagram, Youtube, Facebook, Tik-tok, Twitch, ve Twitter kanallarında paylaşım yapılabilir.

Trendyol İnfluencer İşbirliği Programı Kapsamında Kullanılacak Linkler Trendyoldan mı Alınır?

Seçeceğiniz ürünlere ait affiliate marketing linklerini Trendyol uygulaması üzerinden kendiniz oluşturabilirsiniz.

Trendyol influencer satış ortaklığı programında tanıtımı yapılacak ürünler nasıl alınır?

Trendyol İnfluencelarının bir ay önceki cirolarına göre belirlenen baremlerde Trendyolmilla ya da Trendyol Man hediye çeki tanımlanır. Hediye çeki diğer markalarda kullanılamaz.

Trendyol ürünlerini paylaştıktan sonra tıklanma durumları takip edilebilir mi?

Paylaşımların etkileşimi her gün mail adresinize rapor olarak iletilecektir.

Trendyol ürünleri ile ilgili paylaşımların içeriğini trendyola onaylatmak gerekir mi?

Paylaşımların içeriğine Trendyol müdahale etmez. Her influencer takipçilerinin isteklerini, gündemi ve ürün grubunu dikkate alarak kendi tarzına ve diline göre kendi içeriğini oluşturup paylaşım yapabilir.

Ürün paylaşımı konusunda bir sınırlama var mı?

Trendyol influencerlarına ürün paylaşımı konusunda herhangi bir sınırlama getirmez. Trendyolda satılan tüm ürünler ve markalarla ilgili paylaşım yapılabilir.

Linke tıklandıktan sonra yapılacak alışverişlerde komisyona yansıma işlevi ne kadar süre devam eder?

Takipçi, linke tıkladıktan sonra o anda alışveriş yapmasa bile, başka bir influencer linkine tıklamadığı ya da uygulamayı kapatmadığı sürece 24 saat içerisinde yapacağı tüm alışverişler influencerın kazancına yansıyacaktır.

Trendyol satış ortaklığı cirosu belirlenirken hangi verilerden yararlanılır?

Ürün affiliate linkleri oluşturulurken kullanılan UTM yapısı sayesinde, linklerden gelen tüm hareketler takip edilebilir. Bu sayede linkten gelen ciro yazılım tarafından hatasızca hesaplanabilir.

Ürünlerin satış ortaklığı komisyonları tüm ürünler için aynı mıdır?

Trendyolun elektronik kategorisinde satış ortaklığı komisyonu %2, bunun dışındaki tüm kategorilerde %15 tir. Paylaşılan linki tıklayarak trendyola gelen müşteri, linki paylaşılan ürünün dışında başka bir ürün ya da ürünler satın alırsa, influencer bu ürünlerin satışından %5 komisyon alır.

Komisyon oranlarında kota benzeri bir uygulama var mı, oranlar bütün influencerlar için aynı mıdır?

Komisyon oranları tüm influencerlar için aynıdır, kişi, takipçi sayısı ya da ciro gibi değişkenlerden etkilenmez.

İnfluencer başvurusu yapıldıktan sonra onay gelmeden paylaşım yapılabilir mi?

Onay gelmeden önce, paylaşımlara ölçüm yapabilmek mümkün olmadığı için, onay öncesi paylaşımlardan herhangi bir komisyon elde edilemez.

Trendyol influencer onay süreci ne kadar zamanda tamamlanır?

Onay süreci, iletilen bilgilerin doğruluğuna ve eksiksizliğine bağlı olarak, maksimum 1 hafta içinde tamamlanır.

Trendyol influencer programında 14. günde gelen raporun içeriği nedir?

Ayın başından raporun hazırlandığı tarihe kadar olan ciro, komisyon, paylaşımların başarısının kategorisel analizi, en çok satış getiren linkler gibi bir takım analiz bilgilerini içermektedir.

Rapor okurken nelere dikkat edilmeli?

Başvuru süreci onaylandıktan sonra raporların nasıl okunacağı ve verimin arttırılmasına yönelik nasıl kullanılacağı ile ilgili doküman mail ile iletilecektir.

Ödemeler hangi periyotlarla, ne zaman ve nasıl yapılır?

Başvuru ve onay aşamalarında belirtilen cari üzerinden fatura kesilebilmesi için her ayın sonunda fatura edilmesi gereken tutar mail ile bildirilir. Firmanız ya da ajansınız tarafından kesilen fatura Trendyola iletildikten sonra, bilgilerde ve tutarda herhangi bir sorun olmadığı durumda 30 gün içerisinde ödemeniz gerçekleşir.

Şirket bilgileri influencer adına olmak zorunda mı?

Şirket bilgileri sizin adınıza olmak zorunda değildir. Başvuru esnasında ileteceğiniz firma, kendi adınıza ya da ajansınıza ait şirket bilgileri olabilir.

Şirket olmadan gider pusulası üzerinden ödeme alınabilir mi?

Trendyol influencer programı sadece yasal fatura düzenleyebilen influencerlar ile ya da yasal fatura düzenleyebilecek ajanslarla çalışan influencerlar ile yasal zeminde yürütülür. Gider pusulası karşılığı ödeme yapılmaz.

Fatura Nasıl Kesilir?

Başvuru onayından sonra tarafınıza iletilecek bir mail ile faturanın nasıl kesileceği anlatılacaktır, zaten bir trendyol influencer ajansıyla çalışıyorsanız, ajansınız bu süreçleri sorunsuzca sizin adınıza üstlenecektir.

Çalışmakta Olduğum Ajansımı Değiştirmek İstiyorum, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Ajans değiştirmek istiyorsanız, çalışmak istediğiniz yeni ajansa müracaat ettiğinizde size bununla ilgili yardımcı olacaklardır.

Faturamı Daha Önce Kendim Kesiyordum. Şimdi Firmamı Kapatmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

İster kendiniz, ister bir yakınınız üzerinden yapmakta olduğunuz fatura kesme işlemlerini sonlandırmak için çalışmaya karar verdiğiniz ajansa bilgi verdiğinizde sizi yönlendireceklerdir.

X
X

Please Enter your email id, the password will send your email